čtvrtek 8. července 2010

Londýn živý

Už jsem sem jednou posílal obrázky z mé oblíbené budovy v Londýně. Najdete je tady. Pokaždé jsem znovu a znovu fascinován nejen samotnou stavbou a dalšími obdobnými projekty v Londýně, ale především odvahou architektů a zadavatelů, jejich chutí ukázat světu něco nového a vírou, že jejich dílo časem umlčí místní záprtkářství.
Konzervativní monarchie - pcha! Volám PCHA! Jakýpak konzervatismus v zemi, kde prvně jezdilo metro, kde v muzeu zažijete na vlastní kůži zemětřesení, kde je postaveno stotřicetimetrové ruské kolo vprostřed starobylých památek, kde siluetu města tvoří Okurka, kde velectěná pojišťovna sídlí ve změti modrých trubek?! Volám třikrát PCHÁÁÁ! A mé nejmenší pch... (protože velké si nezaslouží) patří naší malé připosrané společnosti. Společnosti, kde největší rozruch budí Tančící dům (který je vlastně skoro obyčejný, při pohledu z protějšího břehu Vltavy jej musíte hledat, není ani tak výrazný, aby sám upoutal oko pozorovatele). Jak se má architektura vyvíjet, když jí nedáme prostor pro experimenty? Jak má celá společnost růst, když ji zakonzervujeme a nenecháme hledat nové cesty? Co budou obdivovat naše děti, když stavíme stále ty samé kostky?
Budova Bankside Power Station, Southworkské tepelné elektrárny, vyrostla v letech 1947-1963. Jako elektrárna zamořovala ovzduší v centru města až do roku 1981. Mimochodem, architektem téhle přísně technické budovy byl Sir Giles Gilbert Scott, ten samý, který stavěl katedrálu v Liverpoolu nebo jinou elektrárnu v Londýně - Battersea (pro fajnšmekry zajímavý odkaz tady). Elektrárna pak nevyužitá strašila v centru docela dlouho, až se jí radní (na popud reportéra BBC Gavina Stampa) rozhodli přestavět na - galerii! Ne zbourat, ale upravit na výstavní prostor! Díky takovému odvážnému rozhodnutí, které Londýn stálo 134 milionů liber, se může město chlubit jednou z nejbizarnějších světových galerií...
A přestavba? ...až pojedete někdy do Londýna, neváhejte se tam podívat. Nemusíte milovat moderní umění, ale běžte se podívat na to, jak se dá vypořádat se starou barabiznou.

 



Žádné komentáře:

Okomentovat